Detekcija položaja cijevi

Trenutno gledate:
< Nazad

 

Za implementaciju detekcije gubitaka vode apsolutno je neophodno poznavati trasu cjevovoda. Na žalost svjedoci smo da GIS vrlo često nije dovoljno precizan i dorečen pa se dešava da operatori sa instrumentima osluškuju tlo ispod kojeg uopšte nema cjevovoda.

Oprema koja će biti opisana u nastavku ima svrhu da definiše trasu cjevovoda na kojoj će se vršiti detekcija.  Oprema za detekciju položaja se dijeli u dvije osnovne grupe:

  • Oprema za detekciju položaja metalnih i
  • Oprema za detekciju nemetalnih cijevi.

Detektori položaja metalnih cijevi

Postoji široka lepeza uređaja sa lociranje metalnih cijevi. Najjednostavniji takvi uređaji su obični metal detektori ili tzv. pronalazači poklopaca koji se upotrebljavaju za lokalizaciju sakrivenih ventila, poklopca hidranta, i ostalih metalnih predmeta do dubine 0,5 m a ponekad i do većih dubina što zavisi od veličine traženog predmeta. Ovakvi uređaji rade samo u modu pasivne navigacije te je obuka za korištenje jednog ovakvog uređaja vrlo jednostavna i kratka.

waterloss018-2012 08 27-171134

Druga grupa detektora metalnih cijevi se bazira da osim moda pasivne navigacije položaj cijevi traži i u modu aktivne navigacije. Ovakvi uređaji se sastoje iz dva dijela: generatora i prijemnika. Generator se pomoću kablova (najčešće sa klemama sličnim onim za punjenje akumulatora na vozilima) priključi jednim krajem na cjevovod (ventil, hidrant i sl.) a drugim krajem na uzemljenje. Generator se uključi i odredi se frekvencija koja se pušta kroz cjevovod. Nakon toga se uključi prijemnik i podesi se na istu frekvenciju kao i generator.  Uz eliminaciju svih smetnji koje izazivaju okolni bliski cjevovodi i prihvatljivu vrijednost otpora sa prijemnikom se lagano korača iznad pretpostavljene trase cjevovoda. Predajnik na displeju će strelicama i zvučnim signalima usmjeravati rukovaoca na položaj cijevi a pritiskom na samo jedno dugme dobiva se i podatak o dubini cjevovoda.

waterloss017-2012 08 27-171134

Priprema i savjeti  za upotrebu detektora metalnih cijevi

Generator i prijemnik imaju vlastita baterijsko napajanje. Ukoliko su baterije punjive potrebno ih je prije početka rada napuniti i provjeriti da li je sav pribor (kablovi, priključci itd) zapakovani u originalnu kutiju uz uređaj. Prilikom korištenja detektora metalnih cijevi treba voditi računa o slijedećem:

  1. Otpor (biće prikazan na ekranu generatora) trebašto nižu vrijednost. Ako to nije slučaj treba pokušati zaliti vodom kolčić na koji je priključen kabl sa uzemljenjem (slana voda naravno daje još bolje rezultate,
  2. Nikada ne treba raditi sa uređajem ako na nogama imate zaštitnu obuću sa metalnom nadgradnjom jer će „zbuniti“ uređaj,
  3. Nikada ne uključivati uređaj prije nego se izvrši priključivanje kablovima jer može doći do strujnog udara koji nije opasan po život ali je vrlo neprijatan,
  4. Kod metalnih cijevi sa gumenim brtvama detekcija će biti otežana a u nekim slučajevima i nemoguća,
  5. Najbolja frekvencija za traženje cjevovoda je 82kHz.

Detektori položaja nemetalnih cijevi

Otkrivanje i lociranje cijevi za vodu može biti teško ukoliko su cijevi proizvedene od materijala koji nije električno provodljiv. To se odnosi na materijale kao što su azbest-cement, PE i PVC. Ova se poteškoća može izbjeći korištenjem tehnike akustičnih impulsa. Pomoću akustičnog impulsnog prijenosnika, cijev se izlaže akustičnoj vibraciji. Ovisno o vrsti materijala, promjeru i karakteristikama tla, ti se akustični impulsi šire duž cijevi mogu se otkriti na površini pomoću geofona. Pokrivena udaljenost ovisi od slučaja do slučaja i može iznositi maksimalno do 50 m. Ova akustična metoda lociranja može se također primijeniti i na metalne cijevi ako, na primjer, lociranje pomoću električnih metoda bude onemogućeno zbog električnih smetnji. Kod metalnih cijevi, udaljenost kod koje je moguća detekcija je nešto veća.