Pokazatelji uspješnosti

Trenutno gledate:
< Nazad

Određivanjem Bilansa Vode može se izvriti proračun pokazatelja uspješnosti vodovoda koji  samostalno ili u međusobnim odnosima definišu vrijednost gubitaka vode.

Ne-prihodovana voda kao zapremina

Definiše se u procentima u odnosu na količinu vode koja je isporučena u sistem na godišnjem nivou. Može se izračunati vrlo jednostavno iz bilansa vode. Služi samo  kao financijski pokazatelj općeg stanja.

Ne-prihodovana voda kao trošak

Definiše se kao zapremina ne- prihodovane vode u odnosu na godišnje troškove upravljanja vodovodnim sistemom i uključuje različite jedinične troškove za sve komponente ne-prihodovane vode.

Prividni  gubitci/priključku/dan

Definiše se kao zapremina svih prividnih gubitaka po potrošačkom priključku po danu. Jako značajan pokazatelj koji se mora izračunati.

Stvarni gubici kao procent

Definišu se u procentima u odnosu na količinu vode koja je isporučena u sistem. Pokazatelj su neučinkovitosti korištenja vodnih resursa. Ovaj pokazatelj je neprikladan za procjenu efikasnosti distributivnih sistema.

Stvarni gubici/priključku/dan

Izražava se u litrama  po priključku na dan. Jako dobar operativni pokazatelj sa definisanje ciljeva smanjenja stvarnih gubitaka vode.

UARL – Neizbježni godišnji stvarni gubici

Ovaj indikator se u literaturi koju su izdale IWA i AWWA označava kao UARL (engl. Unavoidable Annual Real Losses) i definiše se kao teoretska referentna vrijednost koja  predstavlja najnižu moguću tehničku granicu curenja vode iz cjevovoda, a koju je moguće postići korištenjem najboljih svjetskih tehnologija dostupnim u današnje vrijeme.

Ne preporučuje se da vodovodi nastoje smanjiti vrijednost ovog pokazatelja osim u slučajevima kada je cijena vode enormno visoka.

Ovaj indikator je jedan od dva ključna indikatora za proračun „ILI“ indeksa – indeksa infrastrukturnih curenja (ILI – engl. Infrastructure Leakage Index).

UARL se izračunava po formuli:

UARL= (18 x Lm + 0,8 Nc + 25 x Lp) x P     (l/dan)

Gdje je:

Lm – Dužina cjevovoda u mreži (km)

Nc – Ukupni broj priključaka u sistemu,

Lp – Ukupna dužina priključnih cijevi koje prolaze kroz privatne posjede,

P – Prosječna vrijednost pritiska u sistemu (mVs).

CARL – Aktualni stvarni gubici na godišnjem nivou

CARL (engl. Current Annual Real Losses), predstavlja zapreminu vode koja se izgubi kroz sve vrste fizičkih kvarova na sistemu, bilo da je riječ o otkrivenim ili neotkrivenim kvarovima ili pak greškama operatora  (npr. Preljevi na rezervoarima). Omjer CARL/UARL definiše vrijednost Infrastrukturnog indeksa curenja (ILI)

ILI – Infrastrukturni indeks curenja

ILI ( engl. Infrastructure Leakage Index) je pokazatelj koji definira kvalitetu upravljanja vodovodnim sistemom (održavanje, popravke, rehabilitacija), za kontrolu stvarnih gubitaka (curenja). Matematički predstavlja omjer između aktualnih stvarnih gubitaka na godišnjem nivou (CARL) i neizbježnih godišnjih stvarnih gubitaka (UARL).

Nizak “ILI” pokazuje da je vodovod uspio curenja u svojoj mreži spustiti  prema razini UARL-a, ili do teoretskog donjeg limita koji se može postići.

Kako je „ILI“ bez-dimenzionalni indikator, on je vodeći pokazatelj za benchmarking curenja u vodovodnim sistem za korištenje u komparaciji vodovoda iz različitih dijelova svijeta.

 

PI

Foto: Proračun indikatora uspješnosti pomoću software-skog alata: CalcuLEAKator (autor Đevad Koldžo)